Mermaid Chart
Mermaid Chart er den kommersielle plattformen rundt det åpne Mermaid.js-formatet. Du kan skrive diagramkode, få AI til å lage et førsteutkast, redigere visuelt, samarbeide i sanntid og dele resultatet som lenke eller presentasjon. Styrken er at diagrammene fortsatt kan leses som tekst og lagres sammen med kode. Det krever mer syntaksforståelse enn et rent dra-og-slipp-verktøy.
Mermaid Chart er en nettbasert plattform for flytdiagrammer, systemskisser og annen dokumentasjon fra tekst, filer eller AI-prompter. Gratisnivået er begrenset, mens Plus koster fra ca. 10 dollar per bruker i måneden ved årsbetaling.
Mermaid Chart bygger på Mermaid.js, et åpent format der flytdiagrammer, sekvensdiagrammer, ER-diagrammer, tidslinjer og flere andre diagramtyper beskrives som tekst. Selskapet bak plattformen ble etablert med støtte fra Open Core Ventures, og den kommersielle tjenesten ble offisielt lansert i mars 2023 med delbare diagramlenker og presentasjonsmodus. Kjerneformatet forble åpent, mens Mermaid Chart skulle gi prosjekt- og teamfunksjoner rundt det.
I praksis kan brukeren skrive Mermaid-syntaks, beskrive en skisse på vanlig språk eller laste opp et dokument og få et redigerbart utkast. Mermaid AI kan foreslå diagramtype og endre diagrammet gjennom en samtale. Den visuelle editoren lar deg justere noder og forbindelser, mens whiteboard, kommentarer, deling og presentasjonsmodus dekker samarbeidet rundt resultatet. Dokumentasjonen viser også plugins og integrasjoner for blant annet VS Code, Confluence, Jira, Google Docs, Microsoft Office og MCP-verktøy.
Det som skiller Mermaid Chart fra tradisjonelle tegneprogrammer, er koblingen mellom visuelt resultat og tekstlig kilde. Diagrammer kan lagres i et repository, gjennomgås i kodeendringer og gjengis i verktøy som allerede støtter Mermaid. Sammenligningen med Napkin og guiden til AI for flytdiagrammer viser hvor denne arbeidsformen passer inn. Se også kategorien design og UX.
Begrensningen er at tekstformatet ikke gir samme frie plassering som et modent dra-og-slipp-verktøy. En uavhengig gjennomgang hos Chris Chinchilla beskriver blant annet ujevn nodeflytting, en whiteboard som på det tidspunktet var mest rettet mot flytdiagrammer, og AI som trenger presise instrukser. Prisene som gjelder i oktober 2026 er Basic gratis, Plus fra ca. 10 dollar og Premium fra ca. 20 dollar per bruker per måned ved årsbetaling; Enterprise har avtalepris. Prissiden oppgir henholdsvis 15, 300 og 2 000 AI-kreditter i planene.
Mermaid oppgir kryptering, SOC 2 og SSO for relevante planer, men personvernerklæringen sier at personopplysninger kan overføres til USA og andre land. Tjenesten kan bruke avidentifiserte data til analyse og forbedring, og bruk av tredjeparts AI-modeller kan følge leverandørenes egne regler. Mermaid Charts prisside, dokumentasjonen og lanseringsnyheten fra mars 2023 er grunnlaget for opplysningene.
Nøkkelfunksjoner
- AI-generering av flyt-, sekvens-, ER- og tidslinjediagrammer
- Mermaid-syntaks med forhåndsvisning i sanntid
- Visuell editor for noder, forbindelser og stil
- Whiteboard, kommentarer og samtidig redigering
- Delbare lenker og presentasjonsmodus
- Opplasting av dokument eller tekst som diagramgrunnlag
- Plugins og MCP-integrasjon mot utviklerverktøy
- Versjonsvennlig diagramkode som kan ligge i repository
Hvem passer det for
Best for utviklere, tekniske skribenter, prosjektledere og team som vil holde systemdokumentasjon tett på kode og tekst. Det passer dårligere for brukere som vil plassere hvert element fritt uten å lære et diagramformat.
Prising
- Basic: Gratis — Opptil seks diagrammer, begrenset størrelse, 15 AI-kreditter og ett team/prosjekt ifølge den aktuelle planoversikten.
- Plus: fra ca. $10 per bruker/mnd — Årsfakturert plan med ubegrenset antall diagrammer, ubegrenset størrelse og 300 AI-kreditter per år.
- Premium: fra ca. $20 per bruker/mnd — Årsfakturert plan med 2 000 AI-kreditter, ubegrensede visningsseter og flere teamfunksjoner.
- Enterprise: Pris etter avtale — SSO, egendefinert kontrakt og fakturering, IP-styring og dedikert kundeansvarlig.
Gratisnivå: Basic gir opptil seks diagrammer, begrenset størrelse, 15 AI-kreditter og ett team/prosjekt; betalte planer åpner mer kapasitet og samarbeid. Prisene er hentet fra leverandørens prisside i oktober 2026 og endrer seg ofte — sjekk alltid hos leverandøren før du kjøper.
Norsk språkstøtte
Mermaid Chart har ikke dokumentert norsk grensesnitt eller norsk kundestøtte. Diagramkode kan selvsagt inneholde norsk tekst, men AI-kvalitet på norske prompter er ikke spesifisert. Personvernerklæringen sier at data kan overføres til USA og andre land, og avidentifiserte data kan brukes til forbedring.
Fordeler
- Diagramkilden er tekst og kan versjonsstyres sammen med kode
- AI senker terskelen for å starte på nye diagrammer
- Gratisnivå og åpne Mermaid.js-verktøy gjør formatet lett å prøve
- Samarbeid, presentasjoner og plugins samler flere arbeidssteg
Ulemper
- Begrenset fri plassering sammenlignet med dra-og-slipp-verktøy
- AI-utkast og tall må kontrolleres før de brukes i dokumentasjon
- Gratisnivået har få diagrammer og lite AI
- Norsk grensesnitt og norsk kundestøtte er ikke dokumentert
Bunnlinje
Mermaid Chart er et godt valg når diagrammer skal leve sammen med dokumentasjon, kode og revisjonshistorikk. For et team som vil tegne fritt på en tavle, kan et mer visuelt verktøy være enklere; for tekniske arbeidsflyter er tekstformatet en tydelig fordel.
Kilder
Ofte stilte spørsmål om Mermaid Chart
Er Mermaid Chart gratis?
Ja, Basic-planen er gratis, men den har begrensninger på antall diagrammer, størrelse og AI-bruk. Plus og Premium koster fra henholdsvis ca. 10 og 20 dollar per bruker i måneden ved årsbetaling.
Trenger jeg å kunne kode for å bruke Mermaid Chart?
Nei, plattformen har visuell editor og AI som kan lage et førsteutkast fra vanlig tekst. Du får likevel mest kontroll hvis du lærer grunnleggende Mermaid-syntaks, særlig når diagrammet skal vedlikeholdes over tid.
Kan Mermaid Chart lage diagrammer på norsk?
Norsk tekst kan skrives inn i diagrammene, men leverandøren dokumenterer ikke norsk brukerflate eller en egen norsk AI-modell. Kvaliteten på norske prompter bør derfor vurderes i egen arbeidsflyt før teamet standardiserer verktøyet.
Kan Mermaid-diagrammer brukes kommersielt?
Mermaid.js er et åpent prosjekt, mens Mermaid Chart har egne tjenestevilkår og planer. Kommersielt arbeid med diagrammene må følge lisensen for innhold, plugins og eventuelle tredjepartstjenester som inngår i arbeidsflyten.
Er Mermaid Chart bedre enn et vanlig diagramverktøy?
Det kommer an på arbeidsformen. Mermaid Chart passer godt når diagrammer skal være tekstlige, søkbare og versjonsstyrte. Et dra-og-slipp-verktøy passer ofte bedre når visuell plassering, fri skissering og ikke-tekniske brukere er viktigst.